Högst upp & dubbla balkonger
Narvavägen 20 A, 3 tr – Karlaplan/Östermalm
Boarea 62 kvm | Rum | Våning 2 rok | 3 |
Pris 9 550 000 kr / bud | Avgift 2 773 kr |
Högst upp i huset med dubbla balkonger, i skuldfri förening, är denna ljusa sekelskiftestvåa belägen i vacker fastighet anno 1897 på Narvavägens solsida, med närhet till Djurgården och Karlaplan. Bostaden präglas av sitt naturliga ljusflöde och vackra attribut i original såsom spröjsade fönster med nischer, fiskbensparkett, höga socklar och takstuckaturer. De båda balkongerna i öst och väst ger en genomgående planlösning, från mysig innergård till grönskande baksida med sol från tidig morgon till ca kl 17.00. Balkongerna fungerar som extra rum för avkoppling och umgänge, och ger en sömlös övergång mellan inne och ute.
Beskrivning
Välkomnande och rymlig hall med platsbyggda bokhyllor och förvaring såsom hatthylla, garderob och skohylla. Vidare från hallen finns köket med utgång till den ena balkongen åt öster genom dubbla glasade spröjsade dörrar. Köket erbjuder all önskvärd maskinell utrustning och matplats för fyra personer. Här finns rejält med förvaring i både över- och underskåp bakom vita släta luckor. Från den inre hallen nås ett harmoniskt sovrum i en mörkblå sober nyans. Här ryms dubbelsäng med sängbord samt förvaring i platsbyggda garderober och en walk-in-closet. Helkaklat vitt badrum i nära anslutning med WC, handfat ovan kommod, dusch, handdukstork samt tvättmaskin. Stort och ljust vardagsrum med god plats för soffdel och matplats för det större sällskapet. Två fönsterpartier i fil med utgång till bostadens andra balkong genom dubbla glasade spröjsade fönster och med plats för både loungedel, grill och matbord.
Här bor ni på ett oslagbart läge på Östermalm med närhet till Kungliga Djurgården och till Karlaplan med all service man kan tänkas behöva. Populära caféer, restauranger, matbutiker och goda kommunikationsmöjligheter via både tunnelbanans röda linje och bussar.
Här har ni både närhet till pulsen i city, populära grönområden, havet och Stockholms kulturutbud.
Förening och närområde
Bostadsrättsföreningen Fanan 22 är en äkta och skuldfri förening som äger marken och består av 22 bostadsrätter och en lokal. Föreningen godkänner ej juridisk person som medlem. Delat ägande godkänns.
Föreningens gemensamma utrymmen består av en tvättstuga, ett sophus, barnvagnsparkering i kulvertpassagen in till innergården och cykelparkering på innergården.
Det finns inga planer på avgiftshöjningar, föreningens kassa för närvarande ca 6.5 msek. (avstämt 2025-04-10)
Till lägenheten hör ett rymligt vindsförråd.
Några renoveringar i fastigheten:
2006: stambyte kök och badrum, elstigare, trappuppgång och fönster gårdshus
2007: gathusets fasad
2010: gårdsrenovering, översyn tak
2011: fönster mot gatan
2013: nya källarförråd
2013/2014: tak gathus samt genomgång ventilation
2014: Bredband
2016/17: Fönsterrenovering samt byte till energiglas
2017: Ny undercentral för uppvärmning, Belysning innergård
2022: OVK
2023: Nya vädringsbalkonger
2024: Installation kameraövervaktning innergård och entréer; Förbättringsmålning och tätning entrédörrar; Framdragning el 3-fas till alla lägenheter; Optimering värmesystem
Föreningen planerar renovering de kommande åren av bl a trapphus och entréer, plåtarbete sophus och mur innergården och tak gårdshus.
Fakta
Fakta
- Upplåtelseform
- Bostadsrätt - Lägenhet
- Andel i föreningen
- 1.82077 %
- Andelstal avgift
- 2.89320 %
- Lägenhetsnummer
- 00024
- Ingår i avgiften
- värme, vatten, basutbud kabel-tv och bredband
- Våningsplan
- 3
- Hiss
- Nej
- Förråd
- Lägenhetsinnehavaren disponerar Ja
- Förening
- Brf Fanan 22
- Byggnadsår
- 1897
- Energiprestanda
- 157 kWh/Kvm och år
- Bostadsrättens nettoskuldsättning
- 0 kr
- Avstämt 2025-04-10
Driftskostnad
- El
- 282 kr/ mån
- Försäkring
- 157 kr/ mån
- Gas
- 350 kr/ mån
- Driftskostnader totalt
- 789 kr/ mån
Dokument
Planritning

Välkommen på visning
Fler hem till salu


Att sälja underhand
